Goodbye (Dynamics) XRM?

W 2001 roku Doug Laney sformułował pojęcie systemu XRM. Skrót ten opisywał aplikacje typu „Extended Relationship Management”, czyli mówiąc po ludzku systemy CRM rozbudowane o moduły, których nie dostarczyli twórcy „pudełkowej” wersji aplikacji. Począwszy od wersji 4.0 swojego systemu CRM – Microsoft zaadoptował powyższy koncept oraz promował „Dynamicsa”, jako platformę do budowy aplikacji opartych o relacyjny model danych. Moim skromnym zdaniem podejście to wynikało z następujących powodów:

  • Inny model tworzonego oprogramowania w porównaniu do firm koncentrujących się na tworzeniu wyłączenie rozwiązań dla biznesu (Siebel, SAP, itp.)
  • Dość uboga, „pudełkowa” funkcjonalność systemu CRM w porównaniu do konkurencji

Sytuacja zmieniła się jednak nieco (w moim przekonaniu) w momencie wypuszczenia na rynek systemu Dynamics CRM 2013. Począwszy od tego momentu Microsoft zaczął w znaczący sposób rozbudowywać funkcjonalność swojego systemu (również o narzędzia pozwalające na samodzielnie rozwijanie jego funkcjonalności, bez konieczności pisania kodu), a także obudowywać go rozwiązaniami, które pozyskał w wyniku zakupu mniejszych firm. Przykładami taki rozwiązań są Dynamics Social Engagement (wcześniej Netbreeze) lub Dynamics Marketing (dawny Marketing Pilot).

Niestety, w związku z powyższym, developerzy CRM (XRM?) poszli ostatnio w odstawkę. Począwszy od wersji 2015 z CRM SDK wyleciał CRM Developer Toolkit. Poprzednia wersja tego narzędzia nie gwarantowała z kolei wsparcia dla Visual Studio 2013, które bardzo szybko wyparło „eksperymentalną” wersję 2012. Oczywiście w internecie można znaleźć poradniki opisujące, w jaki sposób uruchomić omawiane narzędzie z VS2013 i używać go do pracy z CRM 2015 (modyfikacje rejestru, rekompilacje, itp.), ale chyba nie o to chodzi. Fakt, że tak ogromna firma po prawie roku od premiery systemu nie wypuściła narzędzia pozwalającego na wygodny development świadczy jedynie o tym, że w kolejce priorytetów wspieranie programistów CRM zeszło na dalszy plan.

W sumie to może nie powinienem się tym za bardzo przejmować…. 🙂 Firma, w której pracuje wypracowała sobie w ciągu kilku ostatnich lat własne narzędzia spełniające podobną funkcję, co CRM Developer Toolkit, a na rynku istnieją również rozwiązania gwarantujące podobną lub nawet znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność, np. CRM Solution Manager. Dziwi mnie jednak trochę podejście firmy z Redmond, o której narzędziach dla developerów miałem zawsze bardzo dobrą opinię. Cóż – widać bardziej opłaca się inwestować w rozbudowę mniej lub bardziej przydatnych funkcjonalności aplikacji (dostępnych oczywiście jedynie w chmurze) niż w narzędzia pozwalające ludziom samodzielnie te funkcjonalności budować.

Mam tylko nadzieję, że jeżeli CRM Developer Toolkit 2015 kiedykolwiek się ukaże – będzie współpracował z Visual Studio 2015. Inaczej znowu pozostanie narzędziem mocno niszowym, a społeczność developerów CRM poszukiwać będzie innych, lepiej wspieranych rozwiązań.

Total Views: 2729 ,
This Article Has 1 Comment
  1. Pingback: Depresje programisty CRM | XRM Labs

Comments are now closed.