O DevDay 2015 słów kilka

W ubiegłym tygodniu miałem przyjemność uczestniczenia w konferencji DevDay 2015. Impreza miała miejsce w centrum Krakowa (co akurat dla każdego, dojeżdżającego samochodem, okazywało się jednym z większych minusów) i zgromadziła całkiem sporą ilość zacnych gości.

 

Poniżej najdziecie listę sesji, w których miałem przyjemność uczestniczyć (w roli słuchacza rzecz jasna). Ponieważ cała konferencja była filmowana, a organizatorzy zobowiązali się do udostępnienia nagrań na swoim kanale YouTube, mam nadzieję, że poniższy spis, opatrzony krótkimi recenzjami pomoże komuś niemającemu czasu/ochoty na oglądanie całości, wyłowić treści, które w moim przekonaniu były całkiem interesujące i warte poświęcenia 45 minut życia (przeciętny czas trwania pojedynczej prelekcji).

 

“The Passionate Programmer: 10 years later” – Chad Fowler
Chad Fowler jest znany głównie, jako autor książki „The Passionate Programmer”. Prowadzona przez niego sesja, otwierająca konferencję, poświęcona była głównie tematyce, opisywanej w ww. książce (“w pigułce”) oraz ciekawostkom z jakże ciekawego życia zawodowego prowadzącego. Z jednej strony nie powiem, żeby okazała się ona (sesja) kopalnią jakichś informacji, czy też faktów, o których nie miałem pojęcia. Wynika to być może tego, że książkę czytałem już dobrych parę lat temu, a wedle współczesnych standardów jestem już stary (czyli po „trzydziestce” :O). Chad okazał się jednak osobą, której słucha się z dużą przyjemnością i mam pewność, że osobom rozpoczynającym karierę w branży jego wystąpienie mogło przypaść do gustu.
Ocena: 4/5

 

“Creepy C#” – Oliver Sturm
Z czasie swojej pierwszej sesji Oliver Sturm zaprezentował wiele “kwiatków” programistycznych, które napotykał w czasie kariery konsultanta lub też po prostu w czasie buszowania po sieci. Śmiechu było co niemiara, a ponieważ niżej podpisany jest wesołym człowiekiem i lubi się śmiać – sesję ocenia pozytywnie.
Ocena: 4/5

 

“Getting the first PR into .NET and other tales from an OSS contributor” – Adam Ralph
Prezentacja poświęcona w dużym stopniu historii, która doprowadziła do tego, że znana firma z Redmond otworzyła się na oprogramowanie open-source. Plus kilka ciekawych faktów z życia autora. Choć momentami czułem się jak na wykładzie na studiach z historii oprogramowania, generalnie całość prezentacji uważam za całkiem udaną i godną polecenia.
Ocena: 5/5

 

“The Wonderful World That Is Twitter Bootstrap” – Shay Friedman
Sesja opierająca się na schemacie “od zera do bohatera”. Autor zaprezentował, w jaki sposób uatrakcyjnić wygląd serwisu internetowego za pomocą frameworka Bootstrap. Niby wszystko ok, ale prezentowane mechanizmy i techniki nie okazały się z żaden sposób odkrywcze, a wręcz odwrotnie. W celu zdobycia prezentowanych informacji absolutnie nie trzeba było jechać przez pół Polski, można je bowiem znaleźć w pierwszym z brzegu szkoleniu w internecie.
Ocena: 3/5

 

 “Roslyn and .NET Code Gems” – Scott Allen
Autor zaprezentował kilka ciekawostek, znalezionych w kodzie źródłowym kompilatora Roslyn (powiązanych głównie z optymalizacją jego wydajności). Niestety kolejne przykłady okazywały się być ze sobą niepowiązane, co powodowało to, że całość wystąpienia była mocno „rwana”. Temat ciekawy, ale sposób prezentacji nie porwał mnie absolutnie.
Ocena: 3/5

 

“Heretics, High Priests, and Hagiolatry” – Will Evans
Na początku autor rozbawił mnie do łez, później niestety było już dużo gorzej. Will zaprezentował swoisty framework opisujący projekty IT, niestety w oderwaniu od jakichkolwiek rzeczywistych przykładów, dodatkowo wzbogacił wystąpienie kilkoma informacjami z pograniczna informatyki, filozofii (?) oraz modelowania rzeczywistości. Niestety, jak dla mnie poziom abstrakcji przekazywanych informacji okazał się skutecznym usypiaczem. IMO, niestety strata czasu.
Ocena: 2/5

 

“Quo vadis, JavaScript?” – Chris Heilmann
Trochę informacji o historii języka JavaScript i jego zastosowania, kilka zabawnych screenów, ciekawe spojrzenie autora na tematy związane z używaniem frameworków JS oraz narzędzi. Plus kilka fajnych „hintów”, które mam nadzieję, okażą się przydatne w codziennej pracy. Ciekawe.
Ocena: 4/5

 

“The Twelve Factor App Methodology” – James Hughes
“Ciekawa ikonografia” – właściwie tyle można napisać o prezentacji Jamesa Hughesa. Trochę informacji dotyczących wdrażania aplikacji webowych, niestety w oderwaniu od jakiejkolwiek praktyki i w moim przekonaniu zaprezentowanych w mało porywający sposób. Zieeewww…
Ocena: 2/5

 

“Walkthrough of a European Space Agency Data Science Project” – Gary Short
Sesja poświęcona sposobom oraz technikom liczenia drzew z kosmosu :D. Temat, który okazał się zupełnie różny od większości pozostałych prezentacji w czasie konferencji, okazał się całkiem ciekawy i co najważniejsze zaprezentowany w interesujący sposób.
Ocena: 4/5

 

“From Homogeneous Monolith to Radically Heterogeneous Microservices: The Wunderlist 3 Story” – Chad Fowler
Ostatnia sesja w czasie konferencji, którą miałem przyjemność oglądać. Z naciskiem na „przyjemność” albowiem, jak już wspomniałem powyżej, Chada Fowlera słucha się bardzo fajnie, a opowieść o wdrożeniu architektury mikro-serwisów w WunderList, gdzie jest on aktualnie zatrudniony, okazała się bardzo ciekawa. Zdecydowanie warto obejrzeć!
Ocena: 5/5

 

Z mojej strony to tyle. Kilku prezentacji nie udało mi się niestety obejrzeć (zamierzam nadrobić to w najbliższym czasie w necie). A cała konferencja generalnie była bardzo udana i interesująca. Jedyny minus, o którym pozwolę sobie wspomnieć to konieczność spędzenia jakichś 20 minut w kolejce po rację żywnościową w czasie lunchu (zakończona niestety wyskrobaniem z talerzy jakichś resztek, ponieważ obsługa niespecjalnie śpieszyła się z wymianą mis, które zostały już opróżnione przez głodny tłum). Drugiego dnia konferencji zjedliśmy na mieście :O.
Total Views: 3986 ,
This Article Has 1 Comment
  1. Pingback: Rok pierwszy | XRM Labs

Comments are now closed.