ASP.NET Identity i Entity Framework w podejściu „Database First”

Jakiś czas temu miałem przyjemność pracy przy aplikacji webowej (ASP.NET MVC) wykorzystującej do uwierzytelniania framework ASP.NET Identity. Założenia projektu były następujące:

  1. Korzystamy z istniejącej bazy użytkowników (SQL Server), utworzonej wcześniej na potrzeby innego projektu (w związku z tym, schemat bazy danych jest raczej „nieruszalny”). Kluczem głównym dla tabel, z których korzystamy (Użytkownicy, Role, itp.) jest typu „int”.
  2. Jako mechanizm dostępu do danych wykorzystujemy najnowszą wersję Entity Framework (podejście „DB First”, generujemy model encji (EDMX) na podstawie istniejącej bazy danych i jedziemy z pisaniem kodu).

Wszystko to brzmi bardzo fajnie („tu frejmwork, tam frejmwork…”), niestety okazało się, że ASP.NET Identity niekoniecznie chce współpracować w prosty sposób z repozytorium, które nie jest w 100% zgodne z przyjętymi przez jego twórców założeniami (np. tym, że klucz główny w tabeli jest zawsze typu „string”… seriously Microsoft?).

Dodatkowo, całość wymusza na nas podejście, które niekoniecznie jest zgodne ze znanymi mi praktykami dobrego programowania. Przykładowo – domyślne metody klas ApplicationSigninManager i ApplicationUserManager wymagają do prawidłowego działania “wstrzyknięcia” obiektu implementującego następujące interfejsy:

public class UserRepository<TUser> :
IUserStore<TUser, int>,
IUserLoginStore<TUser, int>,
IUserClaimStore<TUser, int>,
IUserRoleStore<TUser, int>,
IUserPasswordStore<TUser, int>,
IUserSecurityStampStore<TUser, int>,
IUserLockoutStore<TUser, int>,
IUserTwoFactorStore<TUser, int>,
IUserPhoneNumberStore<TUser, int>
where TUser : User
{}

Ilość wymaganych interfejsów kłóci mi się trochę z zasadą „pojedynczej odpowiedzialności” (ang.: „single responsibility”). Oczywiście możemy wszystko poprzerabiać, poprzeciążać, itd., itp. W takim przypadku pojawia się jednak pytanie, czy nie prościej będzie zbudować projekt od podstaw, zamiast korzystać z dostarczanych szablonów i bibliotek.

Na szczęście, ponieważ w programowaniu nie ma rzeczy niemożliwych, możemy zmusić całość do działania. Trzeba w tym celu nieco pokombinować. Poniżej znajdziecie odnośnik do źródeł przerobionej przeze mnie domyślnej aplikacji ASP.NET MVC w taki sposób, żeby korzystała ona z modelu encji wygenerowanego za pomocą podejścia „DB First”. Od razu ostrzegam, że ponieważ kod jest przeróbką domyślnego szablonu, jest on delikatnie mówiąc „nieładny” i z pewnością będzie razić oczy purystów programowania. Natomiast mam nadzieję, że dla osób, rozpoczynających przygodę z ASP.NET Identity okaże się on przydatny i pozwoli im nie tracić całego dnia na kombinowanie „jak to wszystko poskładać”, tak jak to było w przypadku niżej podpisanego.

Odnośnik do kodu źródłowego: https://github.com/gashupl/aspnet-identity-dbfirst-approach

 

Total Views: 3537 ,