Ciekawe blogi poświęcone Dynamics CRM anno domini 2015

crmblogsDzisiejszy wpis nie będzie wyjątkowo zawierał narzekań na to, co Wielkiemu Bratu z Redmond udało się zepsuć w kolejnych wersjach swoich produktów. Nie będę również opisywał smutnych kawałków programistycznych lub sposobów rozwiązywania problemów na które prawdopodobnie mało kto (zwłaszcza w okresie między Świętami o Sylwestrem) natrafi.

Będzie natomiast o blogach… a konkretnie o blogach poświęconych systemowi Dynamics CRM, które czytuję regularnie i chciałbym polecić wszystkim zainteresowanym. Oczywiście, jak to bywa w takich przypadkach, lista jest wybitnie subiektywna. Celowo pominąłem na niej blogi firmowe, takie jak np.: Power Objects lub Sonoma Partners, które poza wartościowymi informacjami zawierają również wpisy, będące de facto „reklamówkami” produktów poszczególnych firm.

Na koniec (zanim przejdziemy do wyliczanki) apel :). Jak widzicie poniższa lista jest dość krótka. Jeżeli znacie jakieś inne ciekawe blogi poświęcone naszemu ulubionemu systemowi CRM – wrzucajcie odnośniki w komentarzach do tego wpisu.

The Microsoft Dynamics CRM Team Blog

Blog grupy projektowej systemu Dynamics CRM. Znajdziecie tu sporo informacji o nowościach wprowadzanych w systemie (zarówno od strony funkcjonalnej jak i programistycznej). Od czasu do czasu publikowane są gościnne wpisy znanych osobistości ze świata CRM, niebędących jednocześnie pracownikami Microsoftu. Warto zaglądać na ten blog chociażby po to, żeby być na bieżąco z nowościami wprowadzanymi w naszym ulubionym systemie.

Dynamics CRM in the Field

W tym przypadku mamy do czynienia z blogiem zespołu Microsoft PFE (dla niewtajemniczonych: PFE = Premier Field Engineer), specjalizującym się w rozwiązywaniu problemów z wdrożeniami omawianego produktu. W przeciwieństwie do poprzedniego bloga – informacje, które znajdziecie tutaj są bardzo mocno techniczne i koncentrują się na sposobach rozwiazywania problemów na które często napotykają klienci klasy Enterprise (tuning wydajnościowy, mało znane narzędzia, dokumentacja, automatyzacja procesów itp.) . Znajdziecie tu wiele przydatnych informacji, choć niekoniecznie wykorzystywanych w codziennej pracy (raczej od problemu do problemu).

Microsoft Dynamics CRM Support Blog

Tematyka podobna do poprzedniego, opisywanego bloga. Na dodatek – sporo informacji o kwestiach związanych z aktualizacjami systemu, modyfikacjach wprowadzanych w kolejnych wersjach oraz rzeczach, na które warto uważać przy okazji „podnoszenia” systemu do kolejnej wersji.

Hosk’s Dynamic CRM Blog

Rewelacyjny blog Bena Hoskinga  (aka: „Marvellous Hosk”) poświęcony technicznym oraz przede wszystkich programistycznym zagadnieniom związanym z platformą Dynamics CRM. Jeżeli jako developer mieliście kiedyś „doła” pod tytułem: „O nie, kolejny plugin… Trzasnąłbym jakąś aplikację w MVC…” blog Hoska pozwoli Wam odzyskać wiarę w to, że pisząc kod dla CRM’a możemy korzystać z najnowszych technologii, ciekawych narzędzi oraz najlepszych praktyk programistycznych (np. DDD, testów jednostkowych, czy też wzorców projektowych).

Surviving CRM

Kolejny świetny blog, tym razem prowadzony przez konsultanta z Finlandii – Jukkę Niiranena. Na początku zawierał on (blog) informacje stricte techniczne, stopniowo ewoluując w stronę opisywania najlepszych praktyk, funkcjonalności, architektury, czy też strategii wdrożeń oraz rozwoju systemu. Sporo ciekawych informacji, ciekawostek i opisów funkcjonalnych, na dodatek zazwyczaj przedstawionych w niezwykle interesujący sposób.

Gustaf’s Microsoft Dynamics CRM Blog

Tym razem dla odmiany blog mocno „nietechniczny”, poświęcony przede wszystkim kwestiom funkcjonalnym, strategii zarządzania i organizacji wdrożeń. Chociaż techniczne wpisy trafiają się od czasu do czasu jest to przede wszystkim rzecz na project managerów, architektów (high-level) oraz konsultantów funkcjonalnych.

Na koniec pozostawiłem jedyny polskojęzyczny blog w tym gronie: „Polski Blog o Microsoft Dynamics CRM”. Jest to strona prowadzona przez mojego kolegę z firmy Netwise – Jakuba Skałbanię. Na blogu poruszane jest niezwykle szerokie spektrum zagadnień (począwszy od opisów problemów z wdrożeniami CRM w sektorze bankowym, a skończywszy na kwestiach związanych z nieprawidłowo działającym dodatkiem CRM for Outlook). Niestety w ostatnim okresie blog jest dość rzadko aktualizowany.

To wszystko na dzisiaj. Wkrótce postaram się napisać również coś nieco na temat blogów stricte programistycznych oraz związanych z tworzeniem i rozwojem oprogramowania, które w moim przekonaniu warto znać i regularnie czytać.

W tym momencie życzę natomiast szanownym czytelnikom spełnienia wszystkich marzeń w nowym roku. Oby Outlook Client był Wam lekki, testy jednostkowe wykonywały się bezbłędnie, Async Service na produkcji „wywracał się” jak najrzadziej, a najnowsze „Gwiezdne Wojny” nie okazały się gniotem.

 

Total Views: 2862 ,
This Article Has 1 Comment
  1. Pingback: Na blogu o blogach (odcinek 2) | XRM Labs

Comments are now closed.