Na blogu o blogach (odcinek 2)

Jakiś czas temu opublikowałem na blogu tekst zawierający listę blogów poświęconych systemowi Dynamics CRM, które moim skromnym zdaniem warto znać (chociażby po to, żeby pochwalić się ich znajomością w czasie rozmowy kwalifikacyjnej ;)) i regularnie czytać. Ponieważ nie samym CRM-em człowiek (a programista na pewno) żyje, dzisiaj chciałbym przedstawić Wam podobną listę, tyle że związaną z szeroko-pojętymi tematami programowania oraz tworzenia aplikacji. Poniższy spis proszę traktować wybitnie subiektywnie, nie jest to w żadnym wypadku lista typu „the best-off” (zapewnie w sieci istnieje wiele równie ciekawych, o ile nie ciekawszych miejsc, do których dotrzecie wpisując w przeglądarce zapytania w rodzaju: „top 2015 programming blogs”), a jedynie krótki, niepełny „wyciąg” z mojej listy RSS’ów i spis tego, co generalnie mogę/chciałbym polecić.

Blogi specjalistów (angielskojęzyczne):

Scott Hanselman

Scotta Hanselmana zna pewnie prawie każdy programista, zajmujący się tworzeniem oprogramowania w technologiach naszej ulubionej firmy z Redmond. Autor bloga występuje na wielu konferencjach (można go było zobaczyć na żywo m.in. na krakowskich DevDay(s) oraz ostatnio na .NET Developers Conference w Warszawie), z których całkiem sporo jest dostępnych w sieci, prowadzi szkolenia, seminaria, jest twórcą podcastu Hanselminutes, autorem książek oraz (niespodzianka! J) blogerem. Na blogu Scotta znajdziecie prawdziwy przekrój tematów, począwszy od tych wymagających głębokiej wiedzy technicznej (zarządzanie pamięcią, programowanie procesorów), poprzez opisy narzędzi, oprogramowania oraz sztuczek związanych z systemami operacyjnymi, a skończywszy na tekstach poświęconych zarządzaniu własną karierą, czasem oraz tematach niemalże z pogranicza technologii i filozofii.

Coding Horror – programming and human factors

Blog Jeffa Atwooda ( http://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Atwood ), współzałożyciela portali Stack Overflow oraz Stack Exchange oraz autora książki „Effective Programming: More Than Writing Code”. Na blogu najdziemy wiele interesujących tekstów z obszarów inżynierii oprogramowania (począwszy od wzorców projektowych, poprzez algorytmy kompresji, a skończywszy na programowaniu aplikacji biznesowych oraz gier), zarządzania cyklem życia aplikacji oraz mniej lub bardziej życiowych problemów, napotykanych przez programistów. Wszystko to polane zostało specyficznym poczuciem humoru autora („The art of getting shit done”, yeah!). Blog jest aktualizowany w miarę często.

Jon Skeet’s coding blog

Jon Skeet („topowy użytkownik” portalu Stack Overflow oraz autor książki „C# in Depth”) pisze o sobie w następujący sposób: ” I’m a developer at Google’s London office, but I’m a big fan of C#. […] I’m just an ordinary person who happens to have attracted some attention”.  Na blogu Jona znajdziecie multum informacji dotyczących problemów programistycznych, wzorców projektowych i innych podobnych. Przekazywane informacje są raczej na poziomie „deep dive” niż „for newbies”, w związku z tym wydaję mi się, że blog jest przeznaczony raczej dla osób, które od jakiegoś czasu „siedzą” już w programowaniu.

Rob Ashton – My Blog 

Blog Roba Ashtona, programisty, prelegenta oraz postaci znanej w (pół)światku developerskim. Na stronie znajdziecie wiele tekstów prezentujących często dość oryginalne spojrzenie autora na języki programowania oraz na związane  z nimi zagadnienia. <smuteczek> Niestety, ostatnia aktualizacja bloga miała miejsce prawie rok temu </smuteczek>.

Blogi specjalistów (PL):

devstyle//Maciej Aniserowicz

Strona jednego z najpopularniejszych polskich programistycznych blogerów, poza informacjami związanymi z zagadnieniami stricte technicznymi (.NET, wzorce projektowe, testy jednostkowe), zawiera przede wszystkim sporą ilość interesujących wpisów poświęconych szeroko-pojętej „karierze programisty”. Autor operuje słowem pisanym w sprawny sposób, jego blog czyta się więc bardzo przyjemnie. Co bardziej istotne, developerzy na każdym etapie kariery mogą znaleźć tu wiele przydatnych informacji i inspiracji, związanych z dalszym przebiegiem kariery, samorozwojem oraz (generalnie) poszukiwaniem swojego programistycznego „zen”.

Jakub Gutkowski o dev i nie tylko

Tytuł bloga mówi sam za siebie. Znajdziecie tu sporo informacji oraz nt. programowania oraz tematów około-programistycznych (ostatnio głównie ze świata JavaScriptu).

mihcall’s blog

Blog Michała Śliwonia, jednego z organizatorów krakowskiego DevDay (od jakiegoś czasu już bez „ABB” w nazwie). Niestety ostatnio niezwykle rzadko aktualizowany.

Leading Software Developers

Tym razem opisywany blog nie jest związany z tworzeniem kodu, przynajmniej nie w sposób bezpośredni. Tytuł bloga Rafała Barszczewskiego mówi sam za siebie, nie będę więc opisywał tu nawet pokrótce jego zawartości. Ze swojej strony dodam tylko, że wpisy  są bardzo metoryczne, poparte praktyką i z całą pewnością okażą się ciekawe i przytatne dla osób chcących sprawdzić się w roli dev leada / team leada (niepotrzebne skreślić), czy też innego typu managera w ogranizacji, zajmującej się wytwarzaniem oprogramowania.

Blogi produktowe:

.NET Blog

Prosto z Redmond, blog grupy produktowej i innych osób zajmujących się rozwojem i implementacją frameworka .NET

The Visual Studio Blog

Jak wyżej, tyle że blog poświęcony jest flagowemu produktowi Microsoft dla developerów, czyli Wizualnemu Studiu.

To byłoby na tyle. Tak jak pisałem powyżej – lista jest wybitnie subiektywna, oparta jedynie na gustach (guścikach?) i opiniach niżej podpisanego i z całą pewnością nie stanowi blogowego top-{wstaw dowolną liczbę} w omawianym temacie (chociaż z drugiej strony, przynajmniej kilka z ww. blogów z całą pewnością załapałoby się na takowy „top”). Wpis na pewno nie wyczerpuje tematu, a osoby chcące kontynuować poszukiwanie ciekawych miejsc w sieci związanych z programowaniem, mogą zrobić to tu, tu lub tu, lub też skorzystać z dowolnej dostępnej przeglądarki (o ile nie jest to polski bing ;)).

Total Views: 2754 ,
This Article Has 1 Comment
  1. alert('test:D')

    przyda sie, dzieki

Comments are now closed.