Jest prezentacyjnie!

W ciągu ostatnich miesięcy miałem możliwość przygotowania oraz przeprowadzanie kilku prezentacji. Dwie z nich miały miejsce w moim miejscu pracy, a dwie kolejne (przygotowane wspólnie z Jakubem Skałbanią) w czasie konferencji CRM Extreme, która odbyła się w tym roku w Warszawie.

Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tematów, które miałem okazję zaprezentować w czasie ww. prelekcji. Jak za pewnie się domyślacie – były one powiązane z naszym ulubionym systemem CRM :), z którym mam przyjemność na co dzień pracować.

Co nowego w CRM 2016 (styczeń)

Prezentacja poświęcona nowościom, które zostały wprowadzone w nowej wersji systemu Microsoft Dynamics CRM. W czasie szkolenia omówione zostały nowe funkcjonalności dostępne w systemie, nowości dla programistów oraz modyfikacje, które póki co (a przynajmniej w momencie prezentacji), pomimo zapowiedzi Microsoftu, nie ujrzały jeszcze światła dziennego.

P1_1

Testy jednostkowe aplikacji opartych o CRM 2016 (marzec)

Prezentacja poświęcona zagadnieniu testów jednostkowych kodu aplikacji opartych o system Dynamics CRM. W czasie wystąpienia zaprezentowałem techniki, frameworki oraz narzędzia umożliwiające pisanie testów jednostkowych dla aplikacji rozszerzających funkcjonalność ww. systemu lub komunikujących się z nim za pomocą dostępnych usług sieciowych. Dodatkowo udało mi się przedstawić przykładowe scenariusze w których pisanie testów jednostkowych jest wartościowe oraz w takie w których nie ma to większego sensu (niech Was nie zmyli poniższy slajd, sorry, Robert C. Martin…).

P2_1

Customizing Mobile CRM 2016. Intro and Important Considerations (kwiecień, CRM Extreme)

Prezentacja przeprowadzona w czasie konferencji CRM Extreme. W tym przypadku jej głównym autorem był Jakub Skałbania. Kuba w czasie prezentacji omawiał tematy związane z technikami budowy systemów, które będą uruchamiane za pomocą klienta mobilnego CRM. Ja ze swojej strony uzupełniłem informacje przedstawione przez Kubę o kwestie związane z projektowaniem oraz pisaniem kodu JavaScript oraz C#, który będzie docelowo działał wewnątrz omawianego, mobilnego środowiska.

P3_1

Application Lifecycle Management best-practices during CRM implementation (kwiecień, CRM Extreme)

 Temat łączący moje zawodowe zainteresowania, tzn. tworzenie aplikacji w oparciu o platformę XRM oraz techniki zarządzania cyklem życia aplikacji. Na konferencji zaprezentowaliśmy narzędzia ułatwiające prace z rozwiązaniami CRM z poziomu indywidualnego developera, testera oraz osoby odpowiedzialnej za wdrożenia aplikacji. Omówiliśmy techniki ułatwiające pracę zespołową oraz automatyzację testów, a także frameworki oraz narzędzia automatyzujące proces tworzenia buildu aplikacji oraz jego wdrożenia na środowisko produkcyjne. Część prezentacji poświęcona była plusom oraz minusom związanym z wykorzystaniem poszczególnych, omawianych technik oraz kosztom ich wdrożenia. Pozwolę sobie w tym miejscu wspomnieć, że ponieważ mamy z Kubą nieco odmienne opinie dotyczące opłacalności kosztowej implementacji niektórych zaprezentowanych mechanizmów, temat został przedstawiony z dwóch różnych perspektyw :).

P4_1

P4_2

Niestety dotkliwe przeziębienie oraz ponad 38-stopniowa temperatura nie ułatwiały mi sprawy. Sądząc natomiast po finalnych opiniach oraz wynikach ankiet prezentacja wypadła w miarę przyzwoicie.

Z tego, że publiczne wystąpienia oraz możliwość przekazywania innym ludziom posiadanej wiedzy są niezwykle wartościowymi doświadczeniami wszyscy zdajemy sobie na pewno sprawę. Osobom, które mają co do tego wątpliwości polecam przeczytanie następującego wpisu na blogu Michała Śliwonia: „Why You Should Speak At Meetups And Conferences„. Z kolei jednostki (a w szczególności programiści lub osoby pracujące na tzw. „stanowiskach technicznych”) poszukujące motywacji, inspiracji lub po prostu kilku „hintów” związanych z omawianym tematem powinny zajrzeć tutaj.

Ja natomiast pozwolę sobie uzupełnić zawartość powyższych odnośników o cytat, który znalazłem na blogu Adriana Kosmaczewskiego:

“Teaching will make you more humble, because it will painfully show you how limited your knowledge is. Teaching is the best way to learn. Only by testing your knowledge against others are you going to learn properly.” [Adrian Kosmaczewski]

 W moim przekonaniu doskonale uzupełnia on listę korzyści, które możemy odnieść występując publicznie i opowiadając innym osobom o interesującym nas zagadnieniu.

Do następnego!

PS. Tytuł wpisu jest nawiązaniem do nazwy rubryki „Jest taktycznie” (lub też „Jest erotycznie” ;)), w ś.p. magazynie „Top Secret”. Kto czytał – ten wie, o co chodzi. Kto nie czytał – ten niech się cieszy, że jest jeszcze młody :).

Total Views: 2781 ,