No Logo?

Od pewnego czasu na blogu oraz w tzw. „realu” staram się zadawać kłam tezie, mówiącej o tym, że bycie programistą systemu Dynamics CRM jest nudne jak flaki z olejem i nic gorszego kodera nie może już spotkać*…

Owszem, jak to często w życiu bywa zdarzają się kiepskie projekty, w czasie których programiści nie zajmują się niczym innym, poza bezmyślnym klepaniem kolejnych pluginów. Po kilku tygodniach takiej pracy człowiek faktycznie chce już sobie tylko strzelić w głowę. Jednak z drugiej strony może trafić nam się projekt, w czasie którego system CRM jest bardzo mocno modyfikowany lub będzie stanowić jedynie platformę (Hail to XRM!) do budowy zupełnie nowej aplikacji. W takich przypadkach niezbędne będzie prawidłowe zaprojektowanie architektury rozszerzeń i komponentów integracyjnych systemu**. Wykorzystanie najnowszych frameworków (zarówno tych ze świata .NET jak i JavaScript) narzędzi architektonicznych, developerskich oraz wspierających procesy ciągłej integracji (continuous integration) stanie się czymś niezbędnym. Dodatkowo, ponieważ system Dynamics CRM przenosi się nieustannie do chmury – użycie innych jej elementów będzie często niezbędne do realizacji wymagań biznesowych w projekcie***.

W skrajnym przypadku – będziemy po prostu budować nową aplikację, wykorzystującą omawiany system Microsoftu jedynie jako repozytorium danych.

Z punktu widzenia programisty dobrze zorganizowany i poprowadzony projekt XRM będzie na pewno dużo ciekawszy niż trzepanie kolejnych kontrolerów w architekturze MVC lub identycznie wyglądających aplikacji webowych opartych na Bootstrapie****.

Teraz czas na zagadkę :). Powyżej znajdziecie grafikę zawierającą logotypy rozmaitych platform/narzędzi/frameworków z którymi miałem przyjemność pracować w czasie ostatniego roku. Pierwsza osoba, która prawidłowo rozpozna wszystkie, zamieszone poniżej ikony – ma u mnie piwo :). Z oczywistych przyczyn ww. nagroda będzie do odebrania w Warszawie. Wysyłka alkoholu Pocztą Polską nie ma sensu z uwagi na to, że zwycięzca w najlepszym przypadku otrzymałby pustą butelkę, a w najgorszym – przysłowiową figę z makiem.

*Osoby wyznające powyższą teorię nie zajmowały się z pewnością nigdy programowaniem systemu Microsoft SharePoint ;).

**Zamiast często stosowanej metody: „Mamy zebrane wymagania funkcjonalne – siadamy więc od razu do systemu, klepiemy kod i zobaczymy co z tego wyjdzie”.

** W tym przypadku mówię przede wszystkim o platformach Microsoft Azure oraz Office 365, a niedługo pewnie Dynamics 365. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wykorzystywać możliwości innych chmur w procesach integracji lub wdrożeń systemu Dynamics CRM.

*** „Przykładowy przykład” ;). Tak naprawdę uważam, że tworzenie aplikacji ASP.NET MVC na dodatek posiadających nowoczesny interfejs użytkownika jest również ciekawym i niezwykle wciągającym zajęciem. Portale internetowe są jednak często „świętym graalem” programistów uczestniczących w niefajnych (z punktu widzenia inżyniera) projektach wdrożeń CRM, o których pisałem na początku tego tekstu.
Cytat z pamięci: „To już dziesiąty plugin w tym miesiącu :(, napisałbym sobie jakiś portalik”.

Total Views: 3705 ,
This Article Has 3 Comments
 1. Michał

  C#, NuGet, KnockoutJS, ASP.NET, HTML 5, Visual Studio 2015, AngularJS, Kendo UI, RabbitMQ, MongoDB, Node.js, Azure Cloud, Entity Framework, NLog, jQuery

  Pzdr.

  • PG

   And the winner is… Michał! 🙂

  • PG

   Michale, daj mi proszę znać jak mogę się z Tobą skontaktować. E-mail podany razem z komentarzem niestety nie działa.

Comments are now closed.