Ikonografia

Możecie nazwać mnie dziwakiem (tudzież innego rodzaju freakiem), ale nic bardziej nie wzbudza moich podejrzeń niż system Dynamics CRM / 365, w którym w środowisku produkcyjnym dla niestandardowych encji pozostawiono domyślne, „techniczne” ikony. Sygnalizuje to wg. mnie sytuację, w której ktoś (cytując klasyka) „nie dołożył należytej staranności”. Jeżeli system nie został dopieszczony od strony interfejsu użytkownika, to w 90% przypadków okazuje się, że po stronie dostosowań oraz kodu źródłowego również panuje bałagan, a całość często wygląda tak jakby była stworzona przez 10-latków, ewentualnie studentów 1-roku w czasie wakacyjnego stażu.

Ok. Tyle nt. moich obserwacji. Pytanie tylko, jak biedny konsultant / developer, pozbawiony często zupełnie zmysłu graficznego, powinien zadbać o omawianą stronę systemu. Jeżeli w zespole projektowym jest grafik – problem znika. Niestety, w czasie wielu lat implementacji oraz wdrażania systemów opartych o tą platformę nie spotkałem ani razu w zespole projektowym osoby pełniącej omawianą rolę. Owszem, czasem zdarzało się nam zamawiać elementy graficzne w firmach, specjalizujących się w tego typu usługach, ale miało to najczęściej miejsce w przypadku portali internetowych lub innych elementów systemu, które miały być używane przez osoby z poza organizacji klienta.

Podejrzewam, że w innych firmach sytuacja wygląda podobnie, a większość osób po prostu poszukuje pożądanych ikonek w czeluściach Internetu lub „pożycza” je z innych, aktualnie niewykorzystywanych w systemie encji. Niżej podpisany również przez wiele lat tak robił. Do momentu, w którym nie odkrył serwisu http://flaticons.net/. Za pomocą ww. strony możemy w prosty sposób, zupełnie za darmo wygenerować ikony, które idealnie pasują graficznie do stylu aplikacji Dynamics CRM/365. Wybieramy poszukiwany obrazek z galerii, następnie ustawiamy wielkość obrazka, szerokość ramki, kolor ikony oraz tła i… to wszystko. Importujemy zapisany plik PNG do systemu CRM i mówimy „gut baj” paskudnym, domyślnym ikonom.

flaticons

Total Views: 3014 ,