„Pies je psa”, czyli usługi Dynamics 365 i Microsoft Power Suite w Spring Update 2018

W ubiegłym tygodniu Microsoft ogłosił swoje plany na najbliższy rok. Plany, które są oczywiście związane z rozwojem aplikacji dostępnych pod marką Dynamics 365 . Zmiany zaprezentowane w czasie konferencji Microsoft Business Forward, a później opublikowane w postaci dokumentu „Dynamics 365 Spring ’18 Release Note” spowodowały niebezpieczne wrzenie w zainteresowanych ww. tematem rejonach Internetu. Szczególnie dużo emocji wzbudził „news”, informujący o tym, że podstawą do tworzenia aplikacji Dynamics 365 będzie tzw. Microsoft Power Suite (dla niewtajemniczonych – zestaw produktów obejmujący: Microsoft PowerApps, PowerBI, Flow oraz Common Data Service).

Na początku przed oczami stanęła mi koszmarna wizja dostosowywania mojego ulubionego Dynamics 365 CE wewnątrz edytora aplikacji PowerApps. Niestety, „mocarne aplikacje” w dalszym ciągu niebezpiecznie kojarzą mi się z koszmarkiem z przeszłości znanym pod nazwą Infopath. Po zgłębieniu tematu okazało się jednak, że podobnie jak wiele rewolucyjnych doniesień pochodzących z obozu MS, również ten nieco mija się z prawdą*. Jak to już wielokrotnie bywało w ostatnich latach, w przypadku nowości w aplikacjach biznesowych z Redmond – przekaz marketingowy jest wybitnie mętny i nie do końca odpowiada stanowi faktycznemu i rzeczywistości.

Poniżej postaram się wyjaśnić kilka kwestii, które spędzają obecnie sen z powiek programistów, architektów oraz konsultantów technicznych pracujących z platformą Dynamics 365 CE.

  • Nie jest prawdą informacja, że system Dynamics 365 CE jest obecnie jakkolwiek „przepisywany” na platformę Microsoft Power Suite. Prawdą jest natomiast to, że Dynamics 365 CE, a konkretnie platforma znana od wielu lat jako XRM staje się częścią Microsoft CDS v.2 oraz PowerApps.
  • Pogłębiana będzie integracja platformy Dynamics 365 CE z usługami Azure oraz Power Suite (szczególnie: Flow i Common Data Service). W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że wersja 9.0 on-premise systemu będzie coraz bardziej odbiegała od tego, co oferowane jest w chmurze.
  • Nie jest prawdą, że Dynamics 365 CE stanie się platformą do dostosowywania której nie będzie można już stosować języków programowania C#, Visual Basic oraz JavaScript. Wszystkie istniejące do tej pory mechanizmy, które pozwalają rozszerzyć funkcjonalność platformy za pomocą niestandardowego kodu (pluginy, workflow, zasoby sieciowe), pozostają w dalszym ciągu na swoim miejscu.
  • W ramach edytora PowerApps otrzymamy możliwość budowy aplikacji XRM. Oczywiście, zgodnie z nowym nazewnictwem będą to aplikacje „Model-driven apps” (w przeciwieństwie do „tradycyjnych” pałer-appsów, które funkcjonować będą pod nazwą „Canvas apps„).
  • Na platformie Common Data Service otrzymamy dostęp do danych z platformy Dynamics 365 w ramach zintegrowanego z innymi aplikacjami modelu danych. Usługa zostanie udostępniona jako Common Data Service for Apps.

Podsumowując – ogłoszone zmiany nie mówią o końcu platformy XRM. Wręcz odwrotnie – oznaczają one „rozlanie” się ww. sposobu budowy aplikacji na inne biznesowe produkty Microsoft. Fakt, że ww. technologia nie będzie już określana jako XRM i będzie cały czas ewoluować w kierunku integracji z pozostałymi usługami MS jest naturalnym procesem, którego w moim przekonaniu nie powinniśmy się obawiać**.

Parafrazując klasyka: „Przyszło nam żyć w ciekawych czasach” 🙂

* Znacie projekt „Tenerife”? Kto pamięta czym miał być on na początku i czym będzie finalnie? Możliwe odpowiedzi:

  • Okrojoną wersją Dynamics 365 CE dedykowaną średniemu i małemu biznesowi
  • Nowym, dedykowanym modułem CRM przeznaczonym do współpracy z chmurowymi produktami ERP od MS
  • Rewolucyjnym modelem pralki z Redmond.
  • Systemem Dynamics Navision przeniesionym do chmury

** Dla programistów pracy z całą pewnością nie zabraknie. Wizje niektórych decydentów, związane z tworzeniem dedykowanych aplikacji „no-code” dla sektora Enterprise, możemy póki co zaklasyfikować jako czyste science-fiction (z naciskiem na „fiction”).

Total Views: 2192 ,