Biblioteczka eksperta Dynamics 365 CE

Dawno, dawno temu, żyliśmy w czasach, w których nie istniał StackOverflow. Wiedzę na temat programowania oraz tajników inżynierii zdobywało się wówczas z papierowych prostopadłościanów, przechowywanych na półkach i zwanych… (chwila ciszy)… książkami! 

Kilka miesięcy temu, korzystając z promocji wydawnictwa Packt, udało mi się nabyć 2 pozycje, poświęcone platformie Dynamics 365 Customer Engagement: „Dynamics 365 Application Development” oraz „Microsoft Dynamics 365 Extensions Cookbook”.  Wspomniane książki, jak to u mnie zazwyczaj bywa, trafiły od razu na stertę (a właściwie na wirtualną półkę) rzeczy do przeczytania w nieokreślonej przyszłości. Cóż, jedną z wad niżej podpisanego jest kupowanie książek i innych dóbr współczesnej kultury „na zapas” z myślą, że „kiedyś się to wszystko przeczyta/obejrzy/zagra”.

Kilka tygodni temu zdecydowałem się w końcu sięgnąć po wspomniane powyżej pozycję. Moje wrażenia z lektury w formie mini-recenzji znajdziecie poniżej.

Dynamics 365 Application Development

Autorami pierwszej ze wspomnianych książek, noszącej tytuł „Dynamics 365 Application Development”, są Deepesh Somani oraz Nishant Rana (obaj nagrodzeni tytułem Microsoft Most Valuable Professional). Pozycja ta ukazała się w styczniu w 2018 roku i koncentruje się głównie na nowościach wprowadzonych w ówczesnej wersji systemu Dynamics 365.  Przykładowe omawiane obszary to np.: aplikacje, wizualny edytor procesów, integracja z Microsoft Flow i platformą Azure i inne.

  

Niestety formuła książki, która sprawia, że jest ona swoistym przeglądem nowości w systemie z okresu, w którym została ona wydana, jest w moim przekonaniu jej główną wadą. Autorzy w kolejnych rozdziałach przeskakują od tematu do tematu, nie starając się o żadną „płynność” przejść między nimi. Większość poruszonych zagadnień dotyczy konfiguracji oraz dostosowań systemu za pomocą jego standardowych narzędzi. Inne wymagają z kolei umiejętności programistycznych lub też wiedzy dotyczącej różnych technologii z ekosystemu firmy Microsoft (np. usług z chmury Azure). Książka nie pokrywa w całości żadnego z obszarów platformy (dostosowywanie, konfiguracja, programowanie, integracja z innymi systemami). Przypomina raczej zbiór artykułów w tematach związanych z systemem Dynamics 365, które były akurat nowościami w momencie pisania książki lub też po prostu interesowały autorów (wykorzystanie szyny Azure Service Bus, programowanie edytowalnych gridów). Poszczególne rozdziały różnią się również poziomem trudności oraz barierą „wejścia”. Autorzy często poświęcają wiele miejsca dość banalnym zagadnieniom. Z kolei w przypadkach tematów, które wymagałyby w moim przekonaniu dokładniejszego omówienia, skaczą po przysłowiowych „łebkach”.

Wszystko to sprawia, że nie jestem do końca pewien, do kogo skierowana jest omawiana pozycja. Doświadczeni konsultanci lub programiści nie znajdą tu wielu informacji, niedostępnych w oficjalnej dokumentacji systemu. Z kolei dla nowicjuszy, wyrwane z szerszego kontekstu opisy poszczególnych obszarów systemu, mogą wydawać się niezrozumiałe.

Microsoft Dynamics 365 Extensions Cookbook

Dużo lepszą pozycją jest moim skromnym zdaniem „Microsoft Dynamics 365 Extensions Cookbook.” Jest to książka przeznaczona dla doświadczonych konsultantów i programistów, którzy pragną usystematyzować swoją wiedzę na temat możliwości rozbudowy omawianego systemu oraz najlepszych praktyk w poszczególnych jego obszarach. Książka podzielona jest na czytelne rozdziały, z których każdy poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu, związanemu z rozbudową aplikacji, np. „No code extensions”, „Client-Side extensions”, „Enhancing your code”, „Security”, „DevOps” itp. Te z kolei zawierają opisy technicznych rozwiązań. Każdy z podrozdziałów, opisujących dane zagadnienie, składa się z następujących sekcji:

  • Getting ready
  • How to do it…
  • How it works…
  • There’s more…
  • See also

Jasna struktura, ciekawe tematy oraz techniczne „mięsko” – to jest to, co tygrysy lubią najbardziej 😉. Książkę czyta się bardzo dobrze. Osobiście, wielokrotnie przerywałem lekturę, chcąc na własnej skórze (tj. na własnym systemie) przetestować opisywane rozwiązania. Niestety z uwagi na to, że poruszana tematyka wymaga często sporej wiedzy o systemie, podobnie jak pierwsza z wymienionych pozycji, nie jest to książka dla osób, które wcześniej nie stykały się z platformą Dynamics 365 i poszukują materiałów, które mogłyby posłużyć do rozpoczęcia nauki.

Podsumowując, autor książki, Rami Mounla wykonał kawał dobrej roboty. „Microsoft Dynamics 365 Extensions” to pozycja, do której może i powinna zajrzeć każda osoba, zajmująca się tworzeniem rozszerzeń do systemu Dynamics 365 CE. Gwarantuje, że nie będzie to czas zmarnowany.

Obie opisywane pozycje są dostępne do kupienia (w formie drukowanej oraz elektronicznej) na stronie wydawnictwa: https://www.packtpub.com/.

Na koniec tego tekstu pozwolę sobie zadać pytanie szanownym czytelnikom. Macie swoje ulubione książki związane z systemem Dynamics 365? Może z którąś z technologii powiązanych z omawianą platformą? Lub też z umiejętnościami „miękkimi”, przydatnymi w pracy programisty/konsultanta Dynamics 365, prowadzeniem projektów lub ogólną koncepcją zarządzania relacjami z klientami? Wszelkie propozycje (najlepiej w komentarzach poniżej) będą mile widziane!

Total Views: 3260 ,