Blogtrix: Zmartwychwstanie

Niewiele, oj niewiele działo się w ostatnich miesiącach na blogu. Chciałbym więc od razu zdementować, że (cytując Marka Twaina) „Pogłoski o mojej śmierci* były mocno przesadzone**”. Posucha nowych postów spowodowana była przede wszystkim sytuacją, w której nie bardzo miałem o czym pisać. „Ja to możliwe?” – pomyśli zapewne niejeden zdziwiony czytelnik. W obszarze aplikacji biznesowych Microsoftu (Dynamics 365, Power Apps) które to od zawsze stanowiły 90% tematyki niniejszego bloga, nie ma miesiąca, by nie została ogłoszona jakaś rewolucyjna*** funkcjonalność lub technologia. Otóż po prostu… nie bardzo mnie to zajmowało. Dlaczego? O tym przeczytacie poniżej.

Poziomy abstrakcji

Końcówkę poprzedniego roku spędziłem w projekcie, w którym „zabawa” najnowszymi technologiami nie była niestety na liście moich priorytetów. Owszem, na pokładzie mieliśmy najnowszą wersję Dynamics 365 Customer Service, nowoczesny, chmurowy system do zarządzania danymi Sesam Data Hub oraz kilka innych nie zawsze oczywistych na wdrożeniach aplikacji low-codowych rzeczy (integracja z Git, w pełni zautomatyzowane procesy CI/CD, testy wydajnościowe, automatyczne testy funkcjonalne zrealizowane za pomocą EasyRepro itp.). Moje zadania w opisanym powyżej przedsięwzięciu miały jednak bardziej charakter architektoniczno-analityczny niż techniczny. Więcej czasu spędzałem z pakietem MS Office oraz używanym w firmie narzędziem do zarządzania projektami niż chociażby w Visual Studio lub Power Apps Makerze. „Naturalna kolej rzeczy” – powiecie? Być może, jednak niekoniecznie wywołująca szczyty pisarskiej płodności w obszarze technologii.

Zmieniam pracę

Nowy rok rozpocząłem w nowym miejscu pracy. Decyzja o zmianie nie była łatwą i poprzedzona była wieloma godzinami rozmyślań, kilkoma niezbyt dobrze przespanymi nocami oraz pewną ilością naturalnego stresu związanego ze skokiem w nieznane. Zdecydowałem się opuścić dużą, międzynarodową korporację, zatrudniającą na całym świecie kilka tysięcy osób na rzecz firmy, która istnieje na rynku od kilku lat i dopiero buduje i stabilizuje swoje struktury organizacyjne. Mam nadzieję, że zmiana ta wyjdzie mi na zdrowie😊 oraz że w przeciwieństwie do poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie pełniłem funkcję koła zębatego, w przyznaję, całkiem sprawnie działającej maszynie, tym razem będę miał okazję wcielić się w rolę kogoś, kto ma wpływ na to, jak wspomniana maszyneria funkcjonuje.

Ponownie jednak opisana powyżej sytuacja nie sprzyjała tworzeniu tekstów na temat rozwiązywania technicznych problemów, a bardziej niż informatyczne nowinki, głowę mą pochłaniały kwestie związane, chociażby z nowym, wspaniałym światem, przez który przetoczył się znany wszystkim „polski nieład”.

Obijam się…

W końcu dochodzimy do ostatniej kwestii. Końcówka zeszłego roku upłynęła mi pod znakiem miesięcznych wakacji. Nie spędziłem ich co prawda, tak jak planowałem i zamiast naśladować głównego bohatera filmu „American Beauty”, wcieliłem się w rolę kucharza i dziennego opiekuna własnych dzieci, które tydzień po tygodniu lądowały na rozmaitych kwarantannach związanych z epidemią Covid-19. Mimo to i tak było świetnie, a odpoczynek od codziennych kilkunastu godzin spędzanych przed ekranem całkiem dobrze mi zrobił.

Powrót Batmana?

Czy więc blog wraca? Taki mam ambitny plan. Dlaczego? Dlatego, że po prostu lubię go prowadzić. Wpis, który czytacie, jest swoistym restartem oraz nowym punktem wyjścia dla mojego skromnego miejsca w Internecie. Równocześnie przepraszam wszystkich czytelników, którzy nigdy nie doczekali się końca ogłoszonego przeze mnie kilka lat temu cyklu artykułów, poświęconego programistycznym wzorcom projektowym wykorzystywanym przy tworzeniu aplikacji opartych o Dynamics 365 i Power Apps. Technologia zmieniła się od tego czasu tak bardzo, że należałoby go chyba rozpocząć od nowa.  Na szczęście w tym przypadku jest to naprawdę „dobra zmiana”😉.

Do przeczytania!

* Mam oczywiście na myśli śmierć na gruncie zawodowym 😉.

** Cytat z pamięci, wybaczcie ewentualne nieścisłości.

*** Według jej twórców. Albo działu marketingu kolosa z Redmond.

Total Views: 266 ,